Psychoterapia indywidualna w gabinecie lub online
Oferowana przez nas psychoterapia indywidualna to spotkanie dwóch osób – terapeuty i pacjenta. Relacja ta bazuje na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a terapeuta zachowuje neutralność i nie ocenia pacjenta. Przebieg i forma terapii są dostosowywane do potrzeb oraz problemów osoby. W zależności od tego spotkania mogą być prowadzone tradycyjnie w gabinecie lub przez internet, w trybie online.
Dla kogo dedykowana jest indywidualna terapia przez internet?
Tradycyjna forma terapii dedykowanej dla jednej osoby polega na cotygodniowych wizytach w gabinecie psychologa. W dzisiejszych czasach bywa to jednak niewygodne między innymi ze względu na intensywny tryb pracy i życia. Rozwiązaniem tego problemu może być oferowane przez nas prowadzenie spotkań przez internet. Psychoterapia indywidualna online dedykowana jest przede wszystkim dla osób, które:
- dużo podróżują lub często zmieniają miejsce zamieszkania,
- na stałe lub tymczasowo przebywają za granicą,
- chcą kontynuować terapię rozpoczętą w tradycyjnej formie, ale nie mogą w danym momencie regularnie przyjeżdżać do gabinetu,
- mają trudności z przemieszczaniem się ze względu na stan zdrowia fizycznego lub psychicznego.
Jak przebiega psychoterapia prowadzona w gabinecie oraz online?
Cele terapii mogą być różne. Zarówno w wypadku tradycyjnej, jak i tej prowadzonej online, ustalamy je indywidualnie. Najczęściej pracujemy nad tym, co najbardziej dręczy pacjenta, utrudnia funkcjonowanie i realizowanie planów życiowych, co chciałby zmienić lub zaakceptować. Często jest to poprawa stanu psychicznego, zmiana zachowania lub myślenia. Wspólnie z pacjentem staramy się określić cel psychoterapii oraz towarzyszymy mu w dążeniu do osiągnięcia zadowalających zmian.
Psychoterapia indywidualna przez internet opiera się na tych samych zasadach, co spotkania odbywające się w gabinecie. Warunkiem rozpoczęcia terapii, zarówno tej w gabinecie jak i online, jest motywacja do pracy i zmiany. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.
Co warto wiedzieć?
Skuteczna, indywidualna pomoc psychologiczna niezależnie od tego, czy odbywa się tradycyjnie, czy przez internet musi opierać się na wspólnej pracy pacjenta i terapeuty. Przed rozpoczęciem terapii należy pamiętać, że:
- problemy takie jak stany psychotyczne, myśli samobójcze, niekontrolowane napady agresji itp. mogą być przeciwwskazaniem do terapii online.
- terapeuta nie może oceniać zachowań i wyborów pacjenta, relacja powinna opierać się na szacunku i zrozumieniu.
Psychoterapia jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).
Odnajdźcie w terapii bezpieczną przestrzeń.